Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković i predstavnici 15 fakulteta sa šest državnih univerziteta potpisali su danas protokole o saradnji Ministarstva spoljnih poslova i tih visokoškolskih ustanova.
Selaković je istakao da su fakulteti sa kojima su danas potpisani protokoli prvi sa kojima se uspostavlja taj vid saradnje, i preneo da je određeno da po 10 najboljih studenata završnih godina ovih fakulteta bude primljeno na stručnu praksu u Ministarstvo, njih 150.
Prema njegovim rečima, cilj je da se od tih studenata stvori kadar koji bi počeo da radi u Ministarstvu spoljnih poslova, ali i da jednog dana baš oni budu u redu donosilaca odluka u tom ministarstvu, ali i Srbiji.
Ministar je naveo da je ovo pokazatelj koliko je važna spona države i državnih univerziteta, ali i dodao da neće biti ostavljeni po strani ni oni univerziteti čiji osnivač nije Republika Srbija.
Danas je naša država osnivač šest univerziteta, čija je misija obrazovanje mladih i bavljenje naukom, ali izvorna ideja da se obrazuju oni koji će voditi Srbiju ne sme nikada da se izgubi, rekao je Selaković.
On je dodao i da će u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja biti omogućeno studentima iz najudaljenijih mesta da u toku stručne prakse imaju smeštaj u nekom od studentskim domova u Beogradu.
Želimo da poboljšamo kvalitet kadrova u Ministarstvu spoljnih poslova i da se bavimo strateškim kadrovskim planiranjem, rekao je Selaković.
Prema njegovim rečima, današnje potpisivanje je samo jedan od koraka kojim se gradi novi imidž Ministarstva spoljnih poslova i cilj je da to ministarstvo postane ona tačka koja će privlačiti omladinsku, akademsku elitu našeg naroda i države.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran Mirković naglasio je da je inicijativa za potpisivanje protokola o saradnji potekla od Ministarstva spoljnih poslova i ministra Selakovića, uz ocenu da je reč o velikoj stvari pre svega za studente, ali i za same fakultete društveno-humanističkog profila.
Mirković je podsetio na osnivanje Velike škole iz Prvog srpskog ustanka 31. avgusta 1808. i na to koliki je značaj pridavan obrazovanju u ustaničkoj Srbiji, i pored činjenice da je veliki broj ustanika bio nepismen.
Dekan Pravnog fakulteta je ukazao na to da je i Karađorđe isticao da postoji svest o potrebi školovanja mladih ljudi za obavljanje državne službe.
Naši studenti će moći da obavljaju praksu, imaće priliku da se zaposle, a i Ministarstvo će dobiti i najbolje kadrove, zaključio je Mirković.
Protokoli su potpisani sa Ekonomskim, Pravnim, Fakultetom organizacionih nauka, Fakultetom političkih nauka i Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Ekonomskim i Pravnim fakultetom i Filološko-umetničkim fakultetom Univerziteta u Kragujevcu, Ekonomskim i Pravnim fakultetom Univerziteta u Nišu, Ekonomskim i Pravnim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, Ekonomskim i Pravnim fakultetom Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Državnim univerzitetom u Novom Pazaru.